Зградата на општина Охрид осветлена во чест на ретките

Во одбележувањето на Денот на ретките болести 29-ти февруари, на иницијатива на граѓанскиот активист Гордана Лолеска, општина Охрид ќе се вклучи на уникатен начин. Од вечерва, од 19 часот, па се до 29- ти февруари, зградата на општина Охрид, секоја вечер во траење од 5 часа ќе биде осветлена со зелена, розева и сина, кои се заштитни бои на кампањат

Прочитај повеќе

Ги запознаваме ретките болести - Фабри болест

Во месецот со најмалку дена во годината, во месецот кој пациентите со ретки болести го викаат „свој“, месецот кој е редок по своите ретки 28 или 29 дена ќе се обидеме поблиску да Ве запознаеме со ретките болести во Република Македонија. Фабри болестМКБ E75.2Fabry disease Болеста на Фаб

Прочитај повеќе

Пицерија Немо - вистинско место за незаборавни роденденски забави

Најубавите роденденски забави за вашите најмили направете ги незаборавни во Пицерија Немо! Пицерија Немо е местото каде ќе ги вкусите најубавите пици подготвени во фурна на дрва, највкусните пилешки крилца, повеќе видови тестенини, салати и палачинки – сето тоа во најтопол амбиент кој ќе ги исполни вашите незаборавни мигови.

Прочитај повеќе

Категории

Популарни статии

Најнови статии

Архива