Исланд ќе копа 2 км среде вулкан за да стигне до јадрото на Земјата

Вулканот Крафла со големото кратерско езеро со тиркизна боја, облаци од чад и сулфурна кал е едено од најимпресивните природни чуда на Исланд. На североистокот од Исланд група меѓународни истражувачи се подготвуваат да копаат 2 км среде вулканот. Целта на тој проект е изградба на првата подземна опсерваторија на магма во светот.Проектот вреди 100

Прочитај повеќе

Израел ќе ги следи граѓаните преку телефоните за да го спречи ширењето на омикрон варијантата

Израелската влада го одобро повторното воведување на контроверзната програма за следење на граѓаните. На почетокот на пандемијата Израел го одобри следењто на своите граѓани преку мобилните уреди за да се контролираат меѓусебните контакти и така полесно да се следи ширењето на корона вирусот.Овој пат, како што тврдат од израелската влада, носител

Прочитај повеќе

Денес се чествува Светиот апостол Матеј

Матеј беше син на Алфеј, најпрво цариник (т.е. закупец и порезник или митар) и како таков него го виде Господ во Капернаум и го повика: „Врви по Мене.“ И откако стана, тргна по Него (Матеј 9, 9). Потоа Матеј Му приреди дочек на Господ во својот дом и даде повод Господ да изрече неколку големи вистини за Своето доаѓање на земјата. Откако Го прими

Прочитај повеќе

Категории

Популарни статии

Најнови статии

Архива