Циклонот Алексеј “по стапките” на Хектор? (фото-галерија)

Циклонот кој денес пристигна во Македонија, Алексеј, донесе умерен до засилен ветер и го разбранува Охридското Езеро, па сликата како да се повторува од неодамна кога циклонот Хектор доведе до излевање на Езерото. Метеоролозите за вечерва прогнозираат периоди со врнежи од дожд, кој на моменти ќе биде обилен, а не се исклучува и можноста и за порој

Прочитај повеќе

Денес се празнува Лазарова сабота - денот пред Цветници

Лазарова сабота или Лазаровден — е еден од поголемите христијански празници од пролетниот циклус којшто е променлив празник и секогаш се паѓа еден ден пред Цветници, кои се точно една недела пред најголемиот празник Велигден

Прочитај повеќе

Бреинобреин генијалците на прием кај Градоначалникот

Успешниот настап на децата од Центарот за развивање на животни вештини Бреинобреин-Црвен крст Охрид на Меѓународен Бреинобреин натпревар кој се одржа на 18 март 2018 во Белград, Србија е повод малите бреинобреин генијалци да бидат примени од Градоначалникот на Охрид. На средбата која ќе се одржи денес 30.03.2018 (петок) во 13 ч. во малата сала на

Прочитај повеќе

Категории

Популарни статии

Најнови статии

Архива