Градоначалникот на Охрид и градоначалничката на Огроџењец потпишаа договор за партнерска соработка

Врз основа на Одлуката за збратимување на Охрид и полскиот град Огроџењец која беше донесена од страна на Советот на Општина Охрид, градоначалникот Константин Георгиески и градоначалничката на Огроџењец, Ана Пиларцук вчеравечер на пригоден настан, потпишаа Договор за партнерска соработка.Целта на договорот е развивање и зајакнување на пријателск

Прочитај повеќе

Кина ги прогласи нелегални сите трансакции со криптовалути

Кинеската централна банка објави дека сите трансакции со криптовалути се илегални, фактички забранувајќи ги дигиталните токени, како биткоин.„Бизнис активностите кои вклучуваат виртуелни валути се незаконски финансиски активности. Тие сериозно ја загрозуваат безбедноста на имотот на луѓето“, соопшти Народната банка на Кина.Кина е еден од најгол

Прочитај повеќе

Претседателот на шаховската федерација на Европа Зураб Азмаипарашвили го посети ПСУ " Јахја Кемал " – Струга

Претседателот на шаховската федерација на Европа, Зураб Азмаипарашвили, заедно со претседателката на шаховската федерација на Македонија, Александра Гакидова, го посетија ПСУ "Јахја Кемал" во Струга. Bo ПСУ " Јахја Кемал " шахот е задолжителен предмет за учениците од 1 до 3 одделение, и изборен предмет за учениците од 4 до 6 одделение.Гостино

Прочитај повеќе

Категории

Популарни статии

Најнови статии

Архива