Во Трпејца заврши манифестацијата „На зајдисонце“

Со авторската вечер посветена на композиторот и хармоникаш д-р Гоце Џуклески, синоќа во Трпејца беше заокружено единаесеттото издание на културно – забавното лето „На зајдисонце“. Гости на Џуклески беа неговите пријатели и соработници – естрадниот уметник Мирко Вретоски и Градскиот мешан хор „Вокс Лихнидос“. Инаку, во вторникот и средата, најмла

Прочитај повеќе

Обезбеден подобар сообраќаен пристап до Брзата помош во Охрид

По налог на Одделението за сообраќај и улици при Општина Охрид, екипи на ЈП „Градски пазар“ денес поставија монтажни столпчиња на паркингот пред Брзата помош во ОхридОформена е нова коловозна лента и обезбедено е ограничување на паркинг просторот, кои ќе бидат наменети само за специјалните возила на оваа здравствена служба. Со ова се обезбедува р

Прочитај повеќе

Од денес се во функција рампите за регулирање на сообраќајот во стариот дел на градот

Општина Охрид ги известува жителите и туристите кои престојуваат во Охрид дека од денес, 29.07.2022 година (петок), ќе бидат ставени во функција рампите за влез и излез во стариот дел на градот.Моторните возила ќе може непречено да сообраќаат, само доколку поседуваат ревидирана картичка за движење во овој дел од градот од 2021 година.Рампите пр

Прочитај повеќе

Категории

Популарни статии

Најнови статии

Архива