Здрав рецепт за фалафел - специјалитетот од Блискиот Исток

Фалафелот е едно од најпопуларните јадења од Блискиот Исток. Најчесто се служи во пита лепче или во сендвичи со тахини како и во комбинација со медитеранска компир салата.Се верува дека овие „ќофтиња“ потекнуваат од Египет и почнале да се користат како замена за месо за време на долгите периоди на пост. Во последните неколку години, фалафелот е

Прочитај повеќе

Денес се чествува Светиот апостол Матеј

Матеј беше син на Алфеј, најпрво цариник (т.е. закупец и порезник или митар) и како таков него го виде Господ во Капернаум и го повика: „Врви по Мене.“ И откако стана, тргна по Него (Матеј 9, 9). Потоа Матеј Му приреди дочек на Господ во својот дом и даде повод Господ да изрече неколку големи вистини за Своето доаѓање на земјата. Откако Го прими Св

Прочитај повеќе

Познат идентитетот на крадецот кој провали во црквата "Св. Илија" во Велгошти

Поради постоење основи на сомнение за сторени повеќе кражби и тешки кражби во цркви на подрачјето на Охрид и Дебарца, на 27.11.2020 година, во селото Ботун, приведен е Т.Б.(50) од Штип. Против него, СВР Охрид ќе поднесе кривична пријава. Т.Б. е осомничен за извршена тешка кражба во црквата „Св.Илија“ во с.Велгошти, охридско и во црквата „Св.Никола“

Прочитај повеќе

Категории

Популарни статии

Најнови статии

Архива