Денес се чествува Светиот апостол Матеј

Матеј беше син на Алфеј, најпрво цариник (т.е. закупец и порезник или митар) и како таков него го виде Господ во Капернаум и го повика: „Врви по Мене.“ И откако стана, тргна по Него (Матеј 9, 9). Потоа Матеј Му приреди дочек на Господ во својот дом и даде повод Господ да изрече неколку големи вистини за Своето доаѓање на земјата. Откако Го прим

Прочитај повеќе

Голем успех на охридските Бреинобреин генијалци во Дубаи

На еден од најголемите интернационални Бреинобреин натпревари, на светскиот БОБ натпревар, кој на 26 ноември 2022 година се одржа во Дубаи, Обединети Арапски Емирати, на кој преку 10000 деца од 44 земји од светот се натпреваруваа во стекнатите вештини и мултитаскинг техниките од БРЕИНОБРЕИН програмата, сите 6 деца-натпреварувачи кои ја следат БРЕИ

Прочитај повеќе

Пилешко месо одгледано во лабораторија на пат да добие дозвола за употреба во Америка

Пилешко месо одгледано во лабораторија наскоро ќе почне да се продава во продавниците во САД откако Агенцијата за храна и лекови го даде првото зелено светло кон целосно одобрение. Компанијата која го произведе месото, Upside Foods, е на патот да стане првата компанија која ќе го помине тој регулаторен процес.Компанијата од Калифорнија одгледува

Прочитај повеќе

Категории

Популарни статии

Најнови статии

Архива