Препорачано

Фото на насловна - охридски плоштад, 1969 година

Време е за нова фотографија на нашата насловна страна. Овој пат повторно се враќаме во убавото минато на Охрид. Далечната 1969 година и убавините на охридскиот плоштад, исполнет со шаренило од цвеќиња, зеленило, дрвја, кои доминираат и го разубавуваат просторот, создавајќи слика која секој би ја посакал и во денешно време да биде дел од нашето с

Прочитај повеќе

Луѓето што редовно вежбаат имаат 50% повеќе антитела после вакцинирањето против корона вирусот

Резултатите од ново истражување на Универзитетот Глазгов Каледониан покажаа дека редовната телесна активност го зајакнува имунолошкиот систем, го намалува ризикот до болести и смртни исходи од заразни болести, а значително ја зголемува и ефикасноста на вакцините. Доколку вежбате редовно, веројатноста дека ќе имате повеќе антитела отколку некој што

Прочитај повеќе

Од кујната на Виолета - брзо и успешно подгответе вкусни индијанки

Предлогот за вкусен десерт на нашата Виолета во оваа прилика е рецептот за вкусни индијанки. Индијанките се слатки чиј рецепт е стар, но ретки се оние кои успешно го подготвуваат. Еве како Виолета ги подготвува индијанките. 4 белки се матат со 100 грама шеќер да се добие цврст снег. Во добиената смеса се додаваат жолчките, 1 прашок за пециво, 2

Прочитај повеќе