Светите маченички Софија, Вера, Нада и Љубов

Православните верници денеска ги празнуваат светите маченички Софија, Вера, Нада и Љубов. Светици што се многу почитувани кај нашиот народ. На овој ден се празнува споменот на познатата Римјанка Софија која своите ќерки ги воспитала да имаат вера во себеси и во Бога, да имаат надеж во неговата добрина и љубов кон ближните и кон Севишниот. Именде

Прочитај повеќе

Во среда ќе се одбележат 100 години од раѓањето на Димче Маленко

На втори октомври во среда НУ Библиотека „Григор Прличев“ од Охрид ќе одбележи 100 години од раѓањето на писателот и поет Димче Маленко.100 години од раѓањето на Димче Маленко Роднокрајниот автор романсиер и раскажувач Димче Маленко е роден во Охрид на 21-ви септември 1919-та година. Осмолетка завршил во Охрид. Петгодишна Машка учителска

Прочитај повеќе

Охридски староградски средби 2019

Синоќа во ЦК “Григор Прличев “ беше отворено 31-то издание на фестивалот „Охридски староградски средби“. На свеченоста се обрати претседателката на Советот на општина Охрид, Живка Ангелоска. – Чувствувам задоволство што имам чест да се обратам на отворањето на годинешното 31-во издание на „Охридските староградски средби “. Градот кој се „капи

Прочитај повеќе

Категории

Популарни статии

Најнови статии

Архива