Од кујната на Виолета - штрудла со јаболка

Четврток е ден за вкусни и неодоливи рецепти во нашата кујна. Денес Виолета ни подготви штрудла со јаболка. Проследете го рецептот: 500 гр кори (Виолета денес ги користеше корите на Хастел)5 големи јаболкаПоловина лажичка цимет5 лажици шеќер5 лажици гриз100 гр крупно мелен оревЈаболката се лупат, се рендаат и се ставаат во подлабок сад.Се

Прочитај повеќе

Се уредуваат краците на улицата "Климентов универзитет"

Продолжува акцијата за партерно уредување на улицата „Климентов универзитет“ во стариот дел на Охрид. Камени коцки се поставуваат на краците од улицата. Старите уништени коцки се заменуваат со нови. Изведувач на градежните работи е фирмата „Бокоп“ од Струга. Rekonstrukcija_ulici_29032022001 Rekonstrukcija_ulici_29032022002 Rekonstrukcij

Прочитај повеќе

Санација на плоштадот кај "Мини маркет"

По налог на Општина Охрид екипи на јавните претпријатија започнаа со санација на плоштадот кај „Мини маркет“ кој подолг временски период беше неуреден и запуштен.Се врши темелно чистење на целиот потег, се спроведуваат градежни активности за промена на оштетените гранитни плочки и се врши поправка на фонтаните за вода.Според планираното, во тек

Прочитај повеќе

Категории

Популарни статии

Најнови статии

Архива