Улицата "Јане Сандански" утре ќе биде затворена за сообраќај

Поради бележење на хоризонтална сигнализација, во вторник на 26.10.2021 година (од 08:00 часот) ќе биде затворена за сообраќај улицата „Јане Сандански“ на потегот од крстосницата со булевар „Туристичка“ до кружниот тек кај Општа болница.Се молат граѓаните и учесниците во сообраќајот да ги отстранат сите возила од оваа улица и воедно во текот на у

Прочитај повеќе

Промоција на романот „Југослав“ од Ана Вучковиќ (Србија)

Во вторник, 26.10.2021г. со почеток во 20:00 часот во кино „Фросина“ - МКЦ – Скопје ќе се одржи промоција на романот „Југослав“ од Ана Вучковиќ од Србија. Промотори ќе бидат Лилјана Пандева и Сашо Огненовски, кој воедно е и преведувач на делото.Разговорот ќе го модерира Јулијана Величковска.„’Југослав‘ е роман за загубата на таткото, а со него и

Прочитај повеќе

Се одржа општинскиот натпревар „Млади библиотекари“

Во организација на НУ Библиотека „Григор Прличев“ – Охрид во петокот се одржа традиционалниот општински натпревар „Млади библиотекари“. И во услови на Ковид -19 со почитување на сите протоколи библиотека се покажа како добар домаќин.Се натпреваруваа осум ученици подготвени од менторите: Валентина Рубаноска од ООУ „Св. Наум Охридски“ Пештани, Сант

Прочитај повеќе

Категории

Популарни статии

Најнови статии

Архива