Ова е најскапиот помфрит во светот

Ресторанот Serendipity од Њујорк може да се пофали со три светски рекорди за најскапи јадења, а последното на Гинисовата листа е помфрит од кој една порција чини дури 200 долари.Овој помфрит се прави од компирот „чипербек“, кој е бланширан во киселина и шампањ. Потоа се пржи на чиста маст од гуска и тоа не еднаш, туку двапати, поради што од надво

Прочитај повеќе

Финишира реконструкцијата на улицата "Абас Емин"

Финишираат градежните активности од проектот за реконструкција на улицата „Абас Емин“. Денеска се поставува првиот асфалтен слој на целиот потег на коловозот до крстосницата со улица „Железничка“, каде што комплетно беа завршени градежните активности за поставување на подземната инфраструктура.Претходната седмица се поставуваше втор асфалтен слој

Прочитај повеќе

Денес се празнува Светата великомаченица Марина - Огнена Марија

Светата маченичка Марина била родум од Антиохија Писидиска, од родители незнабожци.Дури во својата дванаесетта година слушна за Господ Исус Христос, дека се воплоти од Пречистата Дева, дека изврши многу чуда, прими крсна смрт и славно воскресна. Нејзиното младо срце се распали со љубов кон Господ и таа се заветуваше дека никогаш нема да се мажи

Прочитај повеќе

Категории

Популарни статии

Најнови статии

Архива