Кинеската економија се опорави од последиците на пандемијата на коронавирусот

Економскиот раст на Кина во првиот квартал од оваа година нагло се искачи на 18,3 проценти во споредба со истиот период минатата година, откако економската активност во таа земја се опорави од последиците на кризата предизвикана од пандемијата на коронавирусот.Кинеската економија на почетокот на минатата година претрпе најголем пад на економската

Прочитај повеќе

Во Египет откриен изгубениот Златен град

Археолошка мисија предводена од познатиот египетски археолог Захи Хавас направи големо откритие во Луксор и го пронајде Златниот град стар 3.000 години. Со тоа египетски Луксор уште еднаш стана центар на археолошки откритија откако египетското Министерство за туризам минатата недела го објави новото откритие.После седум месеци ископување со арх

Прочитај повеќе

Шведска почнува да тестира дигитална валута круна

Централната банка на Шведска планира да ја тестира употребата на дигитална валута е-куна во реалниот свет, а во тој проект ќе бидат вклучени и комерцијалните банки. Централните банки ширум светот планираат да лансираат дигитални национални валути како одговор на намалената употреба на готовината и како начин за забрзување на меѓународното плаќање.

Прочитај повеќе

Категории

Популарни статии

Најнови статии

Архива