Од кујната на Виолета - рецепт за медени колачиња

И овој четврток нашата драга Виолета од својата кујна ни нуди еден неодоливо сладок рецепт – рецептот за медени колачиња. Еве на кој начин можете да си ги подготвите и вие: 3 јајца200 гр шеќерСе бие со миксер убаво и се додава:3 лажици мед1 мало лажиче сода бикарбона1 пециво125 гр маргарин100 гр мелени оревиСе исклучува миксерот и се до

Прочитај повеќе

Од празничната кујна на Виолета - кадаиф

Дел од денешната празнична трпеза на нашата неуморна Виолета е и неодоливиот кадаиф. Виолета со нас го споделува рецептот и постапката за подготвување кадаиф. 500 грама кадаиф300 грама оревимаргаринКадаифот се дели на два дела. Едниот дел убаво се натапкува во правоаголен плех 20x30. Врз него се става половина стопен маргарин и се пече 10ин

Прочитај повеќе

Од кујната на Виолета - Сарагли баклава

Во денешната празнична кујна ви нудиме уште еден од неодоливтие рецепти на нашата Виолета. Вашата трпеза збогатете ја со сарагли баклава. За подготовка на овој рецепт потребно е: 500 гр кори за баклава400 гр мелен орев100 гр мелен бадем1 мала лажичка цимет3 лажици шеќер300 гр маргаринОревот, бадемот, шеќерот и циметот се мешаат заедно во са

Прочитај повеќе

Категории

Популарни статии

Најнови статии

Архива