social image

Туризам, забава, култура - Охрид на едно место

Случувања, настани, луѓе - се што вреди да се види и посети  
 

ОХРИД – ГРАД КОЈ ЌЕ ВЕ ОСВОИ НА ПРВ ПОГЛЕД

Фото на насловна - охридскиот плоштад во блиското минато
25.04.2023
После подолг период повторно ја освежуваме нашата насловна страна со фотографија од минатото на нашиот град. Изборот овој пат го направивме од фејсбук групата "Охрид кој веќе го нема", со фотографија која за јавноста ја објави нашиот сограѓанин Милчо Георгиески, а е од поблиското минато на Охрид. Погледнете како изгледаше охридскиот плоштад во
Види детали

Што да посетите

Хуманитарен кошаркарски турнир во организација на ... 25.04.2024 Клубот на млади при Црвен Крст - Охрид во рамките на активностите на ПХВ проектот на 27 април, сабота од 15ч организизир... Види детали
Распишан конкурсот за најдобра необјавена песна за... 12.02.2024 Здружението за поттикнување на развојот на книжевноста и други уметности, „Креативна верига“ –Охрид, го распиша конкурсо... Види детали
Конкурс за најдобра беседа во чест на Прличев, на ... 15.12.2023 Во пресрет на манифестацијата "Прличеви беседи" 2024 година НУ Библиотека "Григор Прличев" од Охрид распишува Конкурс за... Види детали
Види ги сите нови блог статии

МАГИЈАТА НА ОХРИДСКИТЕ ПЛАЖИ

Познати плажи - Golden beach

Ја нарекуваат Златна, но и џетсетерска плажа. Сместена е на некогашната плажа Парк, и е омилено сврталиште и на домашните познати фаци – актери, пејачи, спортисти, политичари...

Диви плажи - Плажата на љубовта

Оваа дива плажа може да биде вашата Едемска градина.Ако се исплашите дека некој ќе наиде и ќе ве види во романтична прегратка, нема потреба да се грижите.

МЕСТА ЗА ИЗЛЕГУВАЊЕ

Зошто Охрид?