Експеримент за ширење на корона вирусот: Се одржа концерт со 5.000 луѓе во Барселона!

Шпанските власти одлучија да дозволат присуство на 5.000 луѓе на рок концерт во Барселона, со нивно брзо тестирање за коронавирус истиот ден.Во Барселона во саботата вечерта за првпат од почетокот на пандемијата се одржа концерт пред публика од 5.000 луѓе, на кој истовремено беше тестирано спроведувањето на заштитните мерки од епидемијата на коро

Прочитај повеќе

Се асфалтираат улици во село Лескоец (фото)

Граоначалникот на Охрид, Константин Георгиески, на својот фејсбук профил информираше дека денес започна асфалтирањето на собирната улица во Кураичка маала во селото Лескоец. - Во ова маало повеќе од 30 години во супстандардни услови живееја 250 жители. Општина Охрид минатата година овде постави и канализациона мрежа, а од наредната недела ќе се

Прочитај повеќе

Лансиран сателит кој ќе го отстрани вселенскиот отпад

Долгорочниот проблем со вселенскиот отпад полека почнува да се решава благодарение на јапонската компанија „Астроскејл“.Компанијата отпочна со специјална тест мисија, во чии рамки лансирани се два сателити кои ќе го отстранат вселенскиот отпад што орбитира околу нашата планета, пренесува „Euronews“.Технологијата е наречена „Елса-Д“, а ракетата

Прочитај повеќе

Категории

Популарни статии

Најнови статии

Архива