Општа Болница Охрид апелира: Бидете дома, бидете одговорни!

Охридската Општа Болница ги црпи своите капацитети во лекувањето на пациентите кои боледуваат од Ковид-19. Во последното деноноќие, како што соопштуваат од болницата, има 94 новозаболени пациенти. Повеќето од нив се со потешка клиничка слика. За 24 часа во Болницата се потрошени 110 боци за кислородна поддршка. Покрај тоа, здравствените работниц

Прочитај повеќе

Од кујната на Виолета - посен десерт во чаша

Додека траат Велигденските пости, Виолета одлучи секој четврток да ни претставува по еден свој посен рецепт. Така, сите верници кои постат, може да добијат идеја за посен, но истовремено и вкусен оброк или десерт. Денес, погледнете и применете еден едноставен посен рецепт за десерт во чаша. Се мелат 200гр посни бисквити.1 пудинг од чоколадо

Прочитај повеќе

Градоначалникот Георгиески оствари средба со организаторите на "Бич филм фестивал"

Во просториите на општина Охрид, денес, градоначалникот Константин Георгиески оствари средба со организаторите на Фестивалот на нов европски филм „Бич филм фестивал Охрид 2021“. На средбата организаторите се заблагодарија за поддршката што им ја дава општина Охрид во реализацијата на фестивалот кој веќе прераснува во традиција.Разговарано беше за

Прочитај повеќе

Категории

Популарни статии

Најнови статии

Архива