Украсена чаршијата и улиците во централното градско подрачје

По повод големиот христијански празник Богојавление Водици, екипите на општинските јавни претпријатија денеска извршија украсување на чаршијата и улиците во центарот на Охрид со верски и државни знамиња. Исто така во рамки на предвидените активности во пресрет на празникот, поставени се и украсни знаменца на неколку локации.

Прочитај повеќе

1,5 тони рибна чорба за Денот на рибарите

Во рамки на манифестацијата Денот на рибарите која ќе се одржи на 20-ти јануари на празникот Свети Јован Крстител и оваа година ќе се подготвува традиционалната рибна чорба.Чорбата ќе се подготвува во голем казан, кој утрово беше поставен на градскиот плоштад. За подготовката на овој специјалитет ќе бидат задолжени професорите и учениците од ОУТУ

Прочитај повеќе

Поезија од Славе Ѓорѓо Димоски преведена на полски јазик

Во полското списание за литература Pisarze Pl. редовно се објавува поезија од домашни и странски поети, а деновиве беше отстапен простор за автори од Балканот, меѓу кои и неколкумина македонски поети.Во таа прилика беше направен превод и на поезија од охридскиот поет Славе Ѓорѓо Димоски. Преводот на творбите на полски јазик е на Калина Изабела

Прочитај повеќе

Категории

Популарни статии

Најнови статии

Архива