Во пресрет на Водици, голем концерт на Петар Грашо во Охрид!

Во рамки на програмата за одбележување на големиот христијански празник Богојавление-Водици, Општина Охрид организира голем концерт на балканската музичка ѕвезда Петар Грашо, кој ќе се одржи во пресрет на празникот на 18-ти јануари со почеток во 20 часот на Градскиот плоштад „Свети Климент Охридски“.На 19-ти јануари на денот на празникот, со поче

Прочитај повеќе

За Василица, василичарските дружини и обичаите

Василица се празнува во периодот на т.н. Некрстени денови, период што трае од Божик до Водици, кога според легендата Исус не бил крстен и ѓаволите се мачеле да го излажат да не се крсти и да не се исполни волјата божја. Се верува дека овие денови за човекот се опасни бидејќи тогаш мртвите се во движење, разни вампири, караконџули, вештерки, самов

Прочитај повеќе

Фото на насловна - старата охридска автобуска станица

Фотографијата која деновиве ќе биде дел од нашата насловна страна е од поблиското минато на Охрид, и ја прикажува старата охридска автобуска станица. Во очекување на снегот, една снежна градска идила од деновите кога автобуската станица се наоѓаше во центарот на Охрид, веднаш до охридската Пошта, во делот помеѓу улиците “Партизанска” и “Димитар

Прочитај повеќе