Известување за жителите на селата Велестово, Пештани, Елешец и плажата "Оревче"

Врз основа на добиените известувања од Агенцијата за храна и ветринарство-Сектор за инспекциски надзор на Република Северна Македонија, Инспекторатот при Општина Охрид упатува известување до јавноста дека водата од водоснабдителниот објект во сопственост на МЗ с. Пештани и плажа „Оревче“, МЗ с. Елшани и МЗ с. Велестово, водата се забранува за пиење

Прочитај повеќе

Изјава на градоначалникот Георгиески за раздолжувањето на општина Охрид

Градоначалникот Константин Георгиески денеска во изјава за медиумите образложи детали во врска со Предлог – Одлука за долгорочно задолжување на општина Охрид, која денеска беше усвоена од страна на советниците на 60-та седница на Советот на Општина Охрид. Тој ги објасни сите придобивки од финиширање на целокупниот процес за раздолжување на општинат

Прочитај повеќе

Од кујната на Виолета - едноставно, брзо и вкусно - фритули

ФритулиДенес во нашата кујна, Виолета ни подготви еден навистина брз, лесен, едносатвен, но вкусен десерт. Станува збор за познатите фритули, за чија подготовка навистина не ви треба многу време и пари. Еве што се е потребно: 200 гр брашно180 мл јогурт2 лажици шеќер1 ванилин шеќер1 прашок за пециво1 јајцеСите состојки се мешаат со лажица

Прочитај повеќе

Категории

Популарни статии

Најнови статии

Архива