Започна јубилејното „На зајдисонце“ во Трпејца

Со видео приказот „Ние на зајдисонце“ и настапот на популарниот дует „Силви Бенд“ синоќа во Трпејца започна десеттото – јубилејно Културно забавно лето „На зајдисонце“.Во името на покровителот на манифестацијата летото за отворено го прогласи заменик – градоначалникот на Општина Охрид Ристе Николески. -Групата ентузијасти која е најзаслужна за ус

Прочитај повеќе

Се одложи планираното прскање против комарци

Поради неповолни временски услови, планираната теристичка (од земја) дезинсекција против комарци која требеше да се спроведе на 19.07.2021 година се одложи за 22.07.2021 (четврток).Се молат пчеларите и пчеларските задруги да ги превземат соодветните мерки за заштита на пчелите.Теренијалното запрашување ќе се врши на територија на град Охрид и к

Прочитај повеќе

Честитка на градоначалникот Георгиески за Курбан Бајрам

Градоначалникот на Охрид, Константин Георгиески упати честитка по повод големиот муслимански празник Курбан – Бајрам до сите охриѓани од исламска вероисповед и до Исламската верска заедница во државава со желби празникот да го минат во добро здравје и убаво расположение.– Примете ги моите искрени желби овој голем верски празник да го минет

Прочитај повеќе

Категории

Популарни статии

Најнови статии

Архива