Ваши реакции - кој ќе ги `разбуди` одговорните служби?

До нашата редакција пристигна допис со фотографии од наши читатели, жители на улицата `Воденичарска` во с.Велгошти. Жителите на оваа улица револтирани се од односот на јавните служби, каде до сега многу пати ја пријавувале состојбата со една од бандерите на улицата, но до сега никој од надлежните не извршил увид на местото, каде, како што сметаат

Прочитај повеќе

159 години од доделувањето на `Ловоровиот венец` на Григор Прличев во Атина

На денешен ден во 1860 година на традиционалниот конкурс за поема, што се одржа во Атина, македонскиот писател Григор Прличев доби „Ловоров венец“ за поемата “Сердарот”.Григор Ставрев Прличев (Охрид, 18 јануари 1830 – Охрид, 6 февруари 1893) е истакнат македонски писател од времето на романтизмот и значаен претставник на македонската книжевност од

Прочитај повеќе

Романската поетеса Ана Бландијана е добитникот на наградата „Златен венец“ на СВП за 2019 година

Добитник на „Златен венец“ за 2019 година, главната награда на „Струшките вечери на поезијата“, е романската поетеса Ана Бландијана. Одлуката ја соопштија Управниот одбор и Дирекцијата на фестивалот „Струшки вечери на поезијата“ (СВП) на Свечената седница, која се одржа во Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ).Наградата на годин

Прочитај повеќе

Категории

Популарни статии

Најнови статии

Архива