Промовирана стихозбирката `Гравири - 40 години отпосле` од Славе Ѓорѓо Димоски

Стихозбирката „ Гравири- 40 години отпосле“ од Славе Ѓорѓо Димоски, беше промовирана синоќа во НУ Библиотека „ Григор Прличев“ , во рамките на програмата за одбележување на двојниот јубилеј- 185 години од раѓањето и 110 години од смртта на Кузман Шапкарев, што заедно со оваа културна институција ја организира Општина Охрид. Промоцијата на репр

Прочитај повеќе

Од утре, 18-ти март, стартуваат директните авио линии од Охрид до Малме и Милано

Од утре, 18ти март, Охрид авионски ќе се поврзе со Шведскиот град Малме, и со престолнината на модата, Милано, во Италија. Wizzаir е авиокомпанијата која ќе ги превезува патниците до овие градови во Европа. Се најавува дека билетите ќе бидат по многу поволни цени, затоа што се работи за нивно субвенционирање, откако оваа авиокомпанија го доби но

Прочитај повеќе

Тодорова сабота - прва сабота од Велигденските пости

Тодорова сабота е празник посветен на Светиот Великомаченик Теодор Тирон, кој настрадал во прогоните на христијаните од страна на римскиот цар Максимилијан. Овој ден се празнува во спомен на едно чудо што го направил св. Теодор Тирон околу 50 години по смртта. Имено, еднаш, непосредно пред почетокот на велигденскиот пост, византискиот цар Јулијан О

Прочитај повеќе

Категории

Популарни статии

Најнови статии

Архива