Св.40 Маченици - Младенци

Денес се празнува Младенци, еден од поголемите христијански празници од пролетниот циклус каде што се слави споменот на четириесетте војници од Севастија кои маченички загинале за христовата вера. Младенци ги слават сопружниците во првата година од бракот, оние кои се венчале после 22 март претходната година. Се верува дека „Какво е времето дене

Прочитај повеќе

Денес предавање во НУ Библиотека `Григор Прличев` по повод 150 години од откривањето на Периодниот систем на хемиските елементи

Светот оваа година одбележува значаен јубилеј - 150-години од откривањето на Периодниот систем на хемиските елементи од страна на рускиот научник Дмитриј Менделеев. Во негова чест УНЕСКО ја прогласи 2019 година, за година на Периодниот систем на Менделеев. Одбележувањето на овој јубилеј започна во јануари со голема свеченост во седиштето на УНЕСК

Прочитај повеќе

За верниците кои го почитуваат Велигденскиот пост, посно мени во Пицерија Немо!

За време не Велигденските пости пицерија Немо излегува во пресрет на верниците кои постат. Покрај вообичаеното мени нудиме и посни пици, тестенини, салати.. секогаш свежо приготвена храна, сервирана со внимание и љубов за нашите конзументи.. Ваше е да не посетите, и да уживате во вкусот и удобноста што ја нудиме – порачуваат од пицерија Немо!Не

Прочитај повеќе

Категории

Популарни статии

Најнови статии

Архива