Омаж за Ванчо Николески по повод 111 години од неговото раѓање

Утре – петок, 9 јуни во пресрет на 111 годишнината од раѓањето на големиот македонски писател Ванчо Николески (1912-1980), романсиер, раскажувач и поет во НУ Библиотека „Григор Прличев“ ќе се одржи Омаж посветен на неговиот живот и творечки пат.Ванчо Николески е роден на 10 јуни 1912 година во с. Црвена Вода, Дебрца, Охридско. По завршувањето н

Прочитај повеќе

Денеска премиера на краткиот филм "Да почнеме од нас"

"Да почнеме од нас" е краток филм во режија, монтажа и сценарио на Претседателот на ученичкиот парламент на ООУ "Григор Прличев", генијалниот ИВО ГЕОРГИЕСКИ, а со главни улоги на ученици од ова училиште. Филмот е снимен под менторство на наставничката Славица Јолакоска Таштаноска, својата премиера ќе ја доживее денес во 13:30 часот во Младински ц

Прочитај повеќе

Започнува 24 издание на "Распеано рибарче"

Два дена големата сцена на Центарот за култура „Григор Прличев“ во Охрид утре и задутре ( понеделник и вторник ) е резервирана за децата. Започнува 24 издание на Детскиот музички фестивал „Распеано рибарче 2023“.Ќе бидат изведени вкупно 20 нови детски песни од деца од Охрид и автори на текстови, музика и аранжман од нашиот град.ribarce 2023Г

Прочитај повеќе

Категории

Популарни статии

Најнови статии

Архива