Мисијата и визијата на Црвен крст презентирани пред општинската администрација

Дел од вработените во општинската администрација денес присуствуваа на Сесија за дисеминација што ја организира Црвениот Крст – Охрид со поддршка на Меѓународниот Комитет на организацијата .Учесниците на настанот се запознаа со историјата на Меѓународното движење на Црвениот крст, основните принципи на работа, мандатот и активностите на комп

Прочитај повеќе

Apple подигна тужба против израелска компанија која разви софтвер за шпионирање на iPhone

Иако телефоните на Apple се многу побзбедни од Android телефоните, сепак и корисниците на iPhone можат да бидат прислушкувани и следени, што на своја кожа го почувствува и шефот на Amazon, Џеф Безос. Еден од најчестите начини на кои може да се пробие заштитата на iPhone е со софтверот Pegasus на израелската компанија NSO Group. Таа компанија, однос

Прочитај повеќе

Нова фекална канализација на улиците "Будва" и "Винковачка"

Екипи на ЈП „Нискоградба“, работат на поставување нова фекална канализација на улиците „Будва“ и „Винковачка“. Увид на градежните зафати направи градоначалникот Кирил Пецаков.Според проектот, на улицата „Будва“ фекалната канализација е во должина од 225 метри, а се поставуваат Ф300 цевки, додека на улицата „Винковачка“ е 135 метри, а се поставув

Прочитај повеќе

Категории

Популарни статии

Најнови статии

Архива