Од кујната на Виолета - тортици

Овој четврток нашата драга Виолета со нас споделува уште еден од богатството слатки рецепти. Денес таа ни подготви тортици. Еве што се е потребно и како да ги подготвите: 4 јајца12 лажици шеќер2 филџани масло2 филџани млеко12-14 лажици брашно1 прашок за печиво

Прочитај повеќе

Се отстранува стариот дрворед заради реконструкција на булеварот "Македонски просветители"

Деновиве започнаа работни активности за реконструкција на булеварот „Македонски Просветители“ согласно правосилно решение издадено од страна на Министерството за транспорт и врски бр.28 УП-208/2020 Е од 10.11.2020г.Со реконструкцијата на улицата ќе биде отстранет стариот дрворед од липи и костени. За таа цел согласно член 34 од Законот за урбано

Прочитај повеќе

Корона вирусот во Јапонија сам се уништил со катастрофална грешка при мутирањето

Пандемијата на КОВИД-19 во Јапонија доживеа неочекуван пресврт, а нивните научници тврдат дека делта варијантата самата себеси се истребила со катастрофална грешка при мутирањето.Петтиот бран на пандемијата во Јапонија исчезна на толку драматичен начин што научниците останаа збунети како се случи. Еден тим од научници сега сугерира дека делта вар

Прочитај повеќе

Категории

Популарни статии

Најнови статии

Архива