Заврши 31. издание на Поетска ноќ во Велестово (фото-галерија)

Со претставувањето на романот „Некој беше тука“ од Николина Андова Шопова, синоќа во Охрид заврши 31-то издание на интернационалната манифестација Поетска ноќ во Велестово. Во трите фестивалски вечери пред многубројна публика се претставија десетина уметници (поети, музичари, сликари, актери, како и теоретичари) од три земји: Македонија, Ирска и

Прочитај повеќе

Фото на насловна - Палас во 60-те години на минатиот век

Деновиве нашата насловна страна ќе ја краси уште една фотографија која буди емоции, носталгија и сеќавање по едно минато време. Колку е суров забот на времето, или колку човечкиот фактор ја има улогата во зачувување на убавините и наследството, може да се погледне кога ќе се направи компарација како изгледале објектите некогаш, а како сега. Изборо

Прочитај повеќе

Вечерва во рамките на ЛУНУС пред охридската публика ќе биде претставен романот `Годишни времиња` од Јулијана Величковска

Вечерва, 19-ти август, од 20.30 часот, во рамки на манифестацијата „Летни уметнички ноќи на улица Самоилова – ЛУНУС“ во „Култура 365“ во Охрид, ќе биде претставен романот „Годишни времиња“ од Јулијана Величковска, издание на ПНВ Публикации од Скопје, а за книгата ќе говори Мерсиха Исмајлоска.Романот за првпат беше објавен во ноември 2014 година, е

Прочитај повеќе

Категории

Популарни статии

Најнови статии

Архива