Вечерва во рамките на ЛУНУС ќе биде претставена поезијата на охриѓанецот Пере Ристески

Вечерва, во 20.30 часот, во рамки на манифестацијата ЛУНУС во „Култура 365“ на ул. „Самоилова“ во Охрид ќе се одржи промоција на стихозбирките „Знаци на ветрот“, „Шафран“ и „Стрмец во хаику скротен“ од еден од најплодните домашни хаику автори, охриѓанецот Пере Ристески, сите во издание на ПНВ Публикации.За творештвото на Пере Ристески ќе говори п

Прочитај повеќе

Со претставата „Одисеј“ на Горан Стефановски се спушта завесата на 59-тото издание на „Охридско лето“

Театарската претстава „Одисеј“ на Горан Стефановски вечерва на Античкиот театар со почеток во 21 часот ќе го означи крајот на годинешното 59-то издание на фестивалот „Охридско лето“.Се работи за копродукциски проект на театрите „Гавела“ од Загреб, „Улисис“ од Бриони, Српскиот народен театар од Нови Сад, „Драма“ од Марибор, „Ателје 212“ од Белгр

Прочитај повеќе

Вечерва во рамките на ЛУНУС промоција на `Крстна коска` од Наташа Сарџоска

Вечерва, во 20.00 часот, во рамки на манифестацијата ЛУНУС во „Култура 365“ на ул. „Самоилова“ во Охрид ќе се одржи првата промоција на стихозбирката „Крстна коска“ од Наташа Сарџоска, издание на ПНВ Публикации.Оваа стихозбирка годинава се најде и во потесниот избор за наградата „Браќа Миладиновци" што ја доделуваат Струшките вечери на поезијата.

Прочитај повеќе

Категории

Популарни статии

Најнови статии

Архива