Денес се чествува споменот на големиот револуционер Христо Узунов

Делегација на Општина Охрид, предводена од в.д. градоначалник, Константин Георгиески, денес присуствуваше во ОУ “Христо Узунов“, каде со историски час и полагање на свежо цвеќе пред бистата на револуционерот, започна годинашното одбележување на 114 годишнината од херојската погибија на охридскиот револуционер.

Прочитај повеќе

НУ Библиотека „Григор Прличев“ утре ќе го одбележи Светскиот ден на книгата

По повод 23 Април Светскиот ден на книгата и авторското право утре во 12 часот во охридската библиотека ќе се одржи пригодна свеченост со богата и интересна програма.Најпрво пред присутните ќе бидат прочитани пораките на Одре Азуле, генералниот директор на УНЕСКО а потоа и македонската порака која годинава ја напиша познатиот режисер, писател и

Прочитај повеќе

Цветници - празник во спомен на влегувањето на Исус во Ерусалим

Денес се празнува Цветници познат уште и како Цветоносна недела и Врбица, празник кој секогаш е една недела пред Велигден. Цветници се празнува во спомен на влегувањето на Исус Христос во Ерусалим, кога неговите ученици и симпатизери со цвеќе и врбови гранчиња, како и со својата облека, му го постилале патот.Легендата вели дека Бог сакал Лазар

Прочитај повеќе

Категории

Популарни статии

Најнови статии

Архива