Во с.Велгошти утре ќе се одржи традиционалниот Велигденски концерт

Утре, на ден Велигден, КУД „Илинден“ и ансамбл „Филиграни“, во соработка со месната заедница на село Велгошти, ќе го одржат традиционалниот Велигденски концерт. Организаторите испраќаат покана до сите љубители на убавиот мелос да дојдат и да уживаат во изведбата на македонските традиционални ора и песни.

Прочитај повеќе

Во недела на Велигден бесплатен паркинг во Охрид

Од ЈП Билјанини Извори информираат дека по повод големиот христијански празник Велигден, на ден 28. 04. 2019 година (недела), користењето на услугите на јавниот градски простор со кој стопанисува претпријатието ќе биде бесплатно за сите нејзини корисници. - Одлуката ја носиме во духот на големиот христијански празник и се надеваме дека со овој

Прочитај повеќе

Се одржа традиционалниот охридски Велигденски базар

Во пресрет на големиот христијански празник Велигден, денеска на плоштадот „Чинар“ се одржа традиционалниот Велигденски базар. Манифестацијата на која беа изложени велигденски украси, сувенири и традиционални македонски специјалитети има хуманитарен карактер. Меѓу присутните охриѓани на настанот беше и в.д. градоначалникот на Охрид, Константи

Прочитај повеќе

Категории

Популарни статии

Најнови статии

Архива