Охрид на Водици (фото)

Охрид денес во празнично руво на величествен начин го одбележува празникот Богојавление – Водици. Охридскиот плоштад како и кејот на езерото беа претесни за илјадниците присутни на свечениот настан – осветувањето на езерските води. Оваа година среќниот фаќач на крстот е 27 годишниот Иван Лотески, кој веќе 14 години учествува во овој свет чин.

Прочитај повеќе

Сонце за добра ноќ

Со сончев пејзаж ви поскауваме добра ноќ, за да не ги чувствувате многу силно забите на зимата.

Прочитај повеќе

Во петок бесплатен паркинг од 8 до 15 часот

Од ЈП Билјанини Извори известуваат дека по повод големиот христијански празник Богојавление – ВОДИЦИ, на ден 19. 01. 2018 година ( петок ) користењето на услугите на јавниот градски простор со кој стопанисуваат ќе биде бесплатно за сите нејзини корисници од 8 до 15 часот. Од претпријатието велат дека одлуката е со цел да помогнат во подобрата орг

Прочитај повеќе

Категории

Популарни статии

Најнови статии

Архива