Солени мафини

Еден сосема лесен, брз, едноставен и вкусен рецепт за Вас и Вашите најмилиСолени мафини со спанаќ и сирењеПотребни состојки:4 јајца1 чаша масло за јадење1 чаша рендано сирење 1 чаша спанаќ обарен2 чаши брашно 1 пециво 1 чаша јогурт.

Прочитај повеќе

Уште еден продолжен викенд – бидете во Охрид

Следува уште еден продолжен викенд, кој ви препорачуваме да го поминете во Охрид, затоа што има што да се види. Во петок е празникот Богојавление – Водици, а во Охрид масовно се прославува овој настан, ден кој според календарот на работни денови е неработен.

Прочитај повеќе

Црква "Св. Никола Болнички"

Охрид освен со природните убавини, богат е и со културно наследство, споменици и голем број цркви. Една од поинтересните храмови е “Свети Никола Болнички”, кој се наоѓа во стариот дел на Охрид, помеѓу охридското пристаниште и куќата на Робевци, веднаш наспроти црквата “Света Богородица Болничка”. Името болнички, средновековните цркви “Св. Никола

Прочитај повеќе

Категории

Популарни статии

Најнови статии

Архива