Од кујната на Виолета - филувано трилече

Филовано трилечеПотребно:6 јајца12 лажици шеќер200 гр брашно1 прашок за печиво2 ванилин шеќер500 мл слатка павлака200 мл кондензирано млеко200 мл млеко4 лажици карамелНајпрво се подготвува пандишпанот.Се двојат белките од жолчките,се матат со миксер заедно со шеќерот,му се додаваат жолчките и се бие се додека не се добие убава густа сме

Прочитај повеќе

Од кујната на Виолета - посен десерт со вишни

Денес со вас споделуваме уште еден неодолив десерт од кујната на нашата Виолета. Посен десерт со вишни, едноставен за подготовка и за слатко уживање. За тесто потребно е: 280 мл вода 300 гр брашно 150 гр шеќер 150 мл масло 3 лажици мармалад 1 лажица какао 1 мало лажиче сода бикарбона 1 прашок за печиво За прелив од вишни: 300 гр ви

Прочитај повеќе

Од кујната на Виолета - непечена торта со јагоди

И овој четврток со вас споделуваме уште едно слатко задоволство од кујната на нашата Виолета. Таа за денес ни подготви непечена торта со јагоди. Потребно: За подлога: 200 гр мелени плазма бисквити 100 гр мелени бадеми120 гр растопен маргарин 500 гр јагоди Фил: 500 гр хопла 100 гр шеќер во прав1 желатин6 лажици вода Најпрво се меша

Прочитај повеќе

Категории

Популарни статии

Најнови статии

Архива