Од кујната на Виолета - лажна баклава

Денес во нашата кујна неуморната и креативна Виолета ни подготви лажна баклава. Многу едноставно и вкусно, еве како да го подготвите овој десерт:4 јајца8 лажици шеќер1 шолја млеко1 шолја масло за јадење200 грама гриз1 шолја брашно1 шолја мелени ореви1 шолја мелени лешниципрашок за пециво Од наведените состојки се прави смеса која треб

Прочитај повеќе

Од кујната на Виолета - полнети погачици

Денес, во нашата кујна, Виолета ни подготви уште еден од ризницата на интересни рецепти. Полнети погачици можете да подготвите на брз и едноставен начин, кој секако, нема многу да ве чини. За подготовка потребно е:300 ml млеко 100 ml масло за јадење1 шолја кисело млеко1 лажица сол1 лажица шеќер 1 квасец Брашно Од наведените состојки с

Прочитај повеќе

Од кујната на Виолета - мини тортички

Овој четврток нашата креативна и неуморна Виолета ни подготви мини тортички. Што се е потребно и како се подготвува овој десерт, проследете во продолжение: 6 јајца 2 филџани шеќер 2 филџани брашно 1 филџан масло 5 лажици врела вода 1 ванилин шеќер 1 прашок за печиво Фил: 300 мл млеко 1 пудинг од ванила 5 лажици шеќер 250 мл слатка

Прочитај повеќе

Категории

Популарни статии

Најнови статии

Архива