Како последица на компликации од Ковид-19, почина познатиот доктор и уметник Драган Спасески Охридски

Охриѓани со неверување ја примија веста за прераната смрт на познатиот доктор и уметник – Драган Спасески Охридски, кој ја изгуби битката со подмолната болест Ковид 19. Драган Спасески Охридски е роден на 22 јуни 1960 година во Охрид. Завршил Медицински факултет во Скопје. По професија доктор-специјалист ортопедски хирург работеше во ЈЗУ Специја

Прочитај повеќе

Мобилни тимови ќе даваат здравствени услуги во Охрид

Градоначалникот Константин Георгиески присуствуваше на промоција на прекуграничниот проектот „ Cross 4 all” што Општина Охрид го имплементира во соработка со Заводот за превенција на кардиоваскуларни заболувања „Св. Стефан“ , солунскиот универзитет „Аристотел“, Факултетот за информатички и комуникациски технологии „Св. Климент Охридски“ од

Прочитај повеќе

Денес се чествува Светиот апостол Филип

Свети Апостол Филип е еден од дванаесетте апостоли на Исус Христос.Роден е во Витсаида, Галилеја, исто како и Апостол Петар и Апостол Андреј. Според Библијата, тој бил повикан од страна на Исус Христос да го следи и да му стане апостол. Тогаш тој се запознал и со Натанаил, кој според мислењата, се смета дека е другото име на апостол Вартоломеј.

Прочитај повеќе

Категории

Популарни статии

Најнови статии

Архива