Европската Унија препорачува универзални полначи за телефоните

Производителите ќе бидат принудени да создадат универзално решение за полнење на мобилните телефони и помалите електронски уреди, според новиот предлог на Европската комисија (ЕК), јавува „Би-Би-Си“.Целта е да се намали отпадот со поттикнување на потрошувачите повторно да ги користат постојните полначи при купување нов уред.Сите паметни телефон

Прочитај повеќе

Од кујната на Виолета - рецепт за малиџано

Време е за зимници, а нашата драга Виолета во овој период ќе ни сподели неколку идеи за вкусни рецепти кои можете да ги подготвите како дел од вашата зимница. Овој четврток проследете го рецептот на Виолета за малиџано. За подготовка на малиџано потребно е: 25 kg. црвени пиперки - ајварки12 црни домати3 филџани вински оцет2 филџани шеќер

Прочитај повеќе

Ќе се воспоставува соработка помеѓу Охрид и Огроџењец

Денеска во Охрид, се одржа работна средба на градоначалникот Константин Георгиески и градоначалничката на Полскиот град Огроџењец, на кој присустувуваа и претставници на двете општински администрации и бизнис заедници од двата града. Иницијативата за оваа средба доаѓа како резултат на претходните средби на градоначалниците, а се очекува во нареднит

Прочитај повеќе

Категории

Популарни статии

Најнови статии

Архива