Во Трпејца заврши манифестацијата „На зајдисонце“

Со авторската вечер посветена на композиторот и хармоникаш д-р Гоце Џуклески, синоќа во Трпејца беше заокружено единаесеттото издание на културно – забавното лето „На зајдисонце“. Гости на Џуклески беа неговите пријатели и соработници – естрадниот уметник Мирко Вретоски и Градскиот мешан хор „Вокс Лихнидос“. Инаку, во вторникот и средата, најмла

Прочитај повеќе

Богата музичка програма на овогодинешното издание на фестивалот "Ohrid calling"

Од 29-ти јули до 1-ви август на локацијата во поранешната касарна ќе се одржи шестото издание на фестивалот „Ohrid calling“. На фестивалот е најавена богата музичка програма со настап на неколку врвни светски ѕвезди од електронската музика или вкупно 22 артисти. Во пресрет на фестивалот, денес се одржа прес конференција на која говореа градоначални

Прочитај повеќе

Започна единаесеттото „На зајдисонце“ во Трпејца

Синоќа на свечен начин во присуство на голем број посетители – туристи и мештани во Трпејца беше отворено единаесеттото по ред издание на културно – забавното лето „На зајдисонце“ 2022. Манифестацијата во името на покровителот Општина Охрид ја отвори Перчо Божиноски, советник во советот на општина Охрид и претседател на Комисијата за одбележување

Прочитај повеќе

Категории

Популарни статии

Најнови статии

Архива