Заврши Меѓународната уметничка колонија во Трпејца

По четири дневна работа вчера беше заокружено шестото издание на Меѓународната уметничка колонија „Трпејца 2023“. Во кругот на подрачното ООУ „Свети Наум Охридски“ во Трпејца заедно твореа шест уметници: Наташа Попоска – Карче, Ѓоко Симјаноски, Елена Ѓурѓиноска, Хава Реџепи и гостите од соседен Поградец – Албанија, браќата Петрит и Кастриот Лараку

Прочитај повеќе

Утре напладне промоција на „Зборовите гром и веда“ од Смиле Наумоски Брсјак

Во НУ Библиотека „Григор Прличев“ во Охрид утре – петок во 12 часот ќе биде промовирана книгата – поезија „ЗБОРОВИТЕ ГРОМ И ВЕДА – совршенство или совршенство“ дело од роднокрајниот поет, писател и есеист Смиле Наумоски Брсјак.Оваа книга тој ја создал во перидот од 2010 до 2018 кога се јавил на конкурсот што го распишува Министерство за култура

Прочитај повеќе

63 издание на Охридско лето

Градоначалникот Кирил Пецаков присуствуваше на отворањето на 63-то издание на фестивалот „Охридско Лето“ што синоќа се одржа на Античкиот театар во Охрид.Светската оперска дива Ангела Георгиу, придружувана од симфонискиот оркестар на Националната опера и балет под диригентската управа на Чипријан Теодорашку, приредија ноќ за паметење изведувајќи

Прочитај повеќе

Категории

Популарни статии

Најнови статии

Архива