Започна единаесеттото „На зајдисонце“ во Трпејца

Синоќа на свечен начин во присуство на голем број посетители – туристи и мештани во Трпејца беше отворено единаесеттото по ред издание на културно – забавното лето „На зајдисонце“ 2022. Манифестацијата во името на покровителот Општина Охрид ја отвори Перчо Божиноски, советник во советот на општина Охрид и претседател на Комисијата за одбележување

Прочитај повеќе

Нови пет наслови кои се хит ова лето, достапни за позајмување во охридската Библиотека

Неделната понуда на нови книги во НУ Библиотека „Григор Прличев“ од Охрид овој пат е спој од издавачките програми на „Книгохоличари“ и „Сакам книги“ На одделот за зајмување може да ги побарате следните наслови: „Десет мали воздишки“ од А.К. Такер, „Господин неподнослив“ од Вај Киленд и Пенелопи Вард, „Малата пациентка“ од Шерон Болтон, „Ме сака,

Прочитај повеќе

Заврши асфалтирањето на улицата "Ирина Мирка Гинова"

Денеска заврши асфалтирањето на улица „Ирина Мирка Гинова“ во непосредна близина на „Отпадот“.Асфалт е поставен по должина од 430метри, а ширината на улицата е 4,5 метри.Со реализација на проектот се решава долгогодишниот проблем со кој се соочуваа жителите од овој дел на градот кои одеа по каллив или прашлив пат во зима и лето.Асфалтирање

Прочитај повеќе

Категории

Популарни статии

Најнови статии

Архива