Во Охрид семинар за заштита на урбаните јадра

Во организација на „Sites & Cites“ од Франција, во Охрид, денес, се одржува семинар на темна „Заштита на урбаните јадра“. Присутните ги поздрави градоначалникот Кирил Пецаков.– Заштитата на урбаните јадра е клучна обврска, но тоа не треба да подразбира ставање крај на развојот на градот. Сето ова треба да биде една симбиоза за да се создаде одржл

Прочитај повеќе

Се одржа велосипедската трка "Куп на Македонија- Охрид"

Во организација на Велосипедска Федерација на Македонија, викендов во Охрид се одржа велосипедската трка „Куп на Македонија – Охрид“. Стартот на трката во друмски велосипедизам беше кај „Горица 2“, а целта кај тениските игралишта во близина на вила „Билјана“.Технички организатори на овој напревар беа велосипедскиот клуб „Шампион систем“ од Охрид

Прочитај повеќе

IKEA промовираше „уштипци“ за бубачки

Шведскиот бренд за мебел IKEA и непрофитната еколошка организација World Wildlife Fund (WWF) отпочнаа заедничка кампања на данскиот пазар како дел од која нудат „уштипци“ за бубачки.Базирани врз стандардните шведски уштипци од месо и нивната веганска алтернатива кои што им се служат на луѓето во рестораните на IKEA во склоп на нивните продавници

Прочитај повеќе

Категории

Популарни статии

Најнови статии

Архива