Конкурс за најдобра беседа во чест на Прличев, на тема: Како против пизмата?

Во пресрет на манифестацијата "Прличеви беседи" 2024 година НУ Библиотека "Григор Прличев" од Охрид распишува Конкурс за избор на нјдобра беседа посветена на нашиот патрон, големиот поет и преродбеник Григор Прличев на тема: Како против пизмата? Познато е и од неговата „Автобиографија“ дека Прличев најчесто држел беседи пред охриѓани во црквата „С

Прочитај повеќе

Македонскиот филм „М“ на Вардан Тозија ја доби наградата за најдобар филм на фестивал во Њујорк

Филмот „М“ на Вардан Тозија ја доби наградата за најдобар филм на њујоршкото издание на фестивалот „Dances with films“.-Воодушевен сум што ја примам наградата за најдобар филм на годинешното издание на „Dances with films“ во Њујорк. Претставуваше голема чест и уникатно искуство да се биде дел од официјалната селекција на овој исклучителен фестивал

Прочитај повеќе

Драстичен пад на цената на возилата во Германија

Во Германија дизел возилата драстично ја губат цената бидејќи многу градови го ограничуваат нивното движење во градот. Дизелите „евро 5“ одамна не можат да се продаваат, а сега е стопирана и продажбата на половни возила „евро 6“.Продавачите во Германија немаат многу избор од системот старо за нов – доаѓаат понови дизел возила „евро 6“, кои поевти

Прочитај повеќе

Категории

Популарни статии

Најнови статии

Архива