Нови наслови во НУ Библиотека „Григор Прличев“ – Охрид

И на почетокот од овој месец септември правиме избор од 10 книги од областа на белетристиката кои од денес им се достапни на читателите. Топ листата ( редоследот ) е случаен, не ја одразува нивната содржина ниту популарноста на авторите. „Патувам сама“ од Самуел Бјорк „Град од пареа“ од Карлос Руиз Зафон „Без граници“ од Џим Квик „Убиј го татко

Прочитај повеќе

Осум нови наслови – осум нови возбудливи приказни

Оваа недела ви предлагаме да прочитате нови книги од издавачот „Сакам книги“.Побарајте ги: „Војводата и јас“ од Џулија Квин и „Длабоко во темнината“ од Ен Лорет Вајт. На прочит ви ги нудиме и „Еден незаборавен Божик“ од Лиса Клејпас и „Некој близок“ од Кара Хантер. Во оваа неделна понуда имаме и две книги од авторот Себастијан Фицек. Тоа се рома

Прочитај повеќе

Вечерва почнува 33. Поетска ноќ во Велестово

д денеска до 22 август на повеќе локации во село Велестово и во Охрид ќе се одржи 33. издание на манифестацијата „Поетска ноќ во Велестово“.Свеченото отворање ќе биде вечерва со почеток во 21:00 часот во село Велестово, со настап на гитаристот Мартин Милески. За делото на Ристо Лазаров ќе беседи проф. Д-р Димитар Пандев, а стиховите ќе ги интерпр

Прочитај повеќе

Категории

Популарни статии

Најнови статии

Архива