Пролетта започна со дождови и зимски прогнози

И на почетокот од пролетта се задржува влажниот бран, а со тоа и можноста за обилни врнежи од дожд, какви што имавме утрово. Моменталната температура изнесува 6˚С, а максималната дневна ќе достигне до 11˚С. Денес се очекуваат почести периоди со дожд и грмотевици, а слично но постудено ќе биде и во текот на утрешниот ден, кога максималната темпера

Прочитај повеќе

Од недела повторно пад на температурите и можност за снежни врнежи

Денес во Охрид времето беше претежно сончево и релативно топло, а максималната дневна температура го достигна 9-от степен целзиусов. За утре метеоролозите предвидуваат облачно и суво време со максимални 6 степени целзиусови. Слично ќе биде и во сабота, но со зголемени услови за дожд, кои во недела ќе донесат можност за врнежи од снег, кога утринска

Прочитај повеќе

Наизменични врнежи од дожд и снег

Врнежите од дожд и снег денес беа наизменична временска појава во Охрид, на моменти пропратени со грмежи. Снегот и вечерва паѓа, а надлежните служби рачно го расчистуваа плочникот во охридската чаршија.

Прочитај повеќе

Категории

Популарни статии

Најнови статии

Архива