Грандиозно отворање на 58-то Охридско лето (видео+фото)

Познатиот светски сопран Елена Мошук, тенорот Калин Братеску и диригентот Николае Молдовеану синоќа приредија спектакуларно отворање на 58-то издание на „Охридско лето“ на Античкиот театар во Охрид.Грандиозниот настап на двете оперски ѕвезди под диригентската палка на маестро Николае Молдовеану, придружувани од оркестарот на Македонската филхарм

Прочитај повеќе

Центарот за јавно здравје спроведува акции и дава препораки за заштита од комарци

Согласно Акциониот план за ставање под контрола на вектор преносливите заболувања на територијата на општините Охрид и Дебрца, ЈЗУ Центар за јавно здравје Охрид спроведе ларвицидна дезинсекција за уништување на комаричните ларви во април и мај на водените површини во месноста Далјан, на потегот од Андон Дуков до Подмолје, Студеничко блато и Б

Прочитај повеќе

Спуштени завесите на петтото јубилејно издание на Меѓународниот аматерски театарски фестивал ВДИШИ ТЕАТАР

Со настапот на театарскаите групи на Црвен крст Ужице и Црвен крст Крагуевац на сцената на Центарот за култура „Григор Прличев“ беа спуштени завесите на петтото јубилејно издание на Меѓународниот аматерски театарски фестивал „ВДИШИ ТЕАТАР“ кој во организација на Црвен крст Охрид од 13-17 јуни 2018 г. се одржа во Охрид.

Прочитај повеќе

Категории

Популарни статии

Најнови статии

Архива