`Небесна геометрија` - најново поетско остварување на Андреј Ал-Асади

Од печат излезе „Небесна геометрија“, најновата стихозбирка од Андреј Ал-Асади, издание на ПНВ Публикации. Книгата е збогатена со илустрации од Иван Дуковски.„Андреј Ал-Асади несомнено е еден од најпрепознатливите гласови во младата македонска поезија. Се појави тивко со своето средношколско првенче Midnight Blues, а веќе со Под дервишовото сиќе

Прочитај повеќе

`Гастро Мак` од 10-ти до 14-ти октомври во Охрид

Под мотото „Don’t Worry, Be Ohrid!” од 10-ти до 14-ти октомври, Охрид ќе биде домаќин на четвртиот Интернационален гастрономски натпревар – „Гастро Мак”.Овој континентален гастрономски настан е во организација на Националната асоцијација на готвачи и шефови на кујни од Рeпублика Северна Македонија поддржана од Министерството за култура и Општина

Прочитај повеќе

Кошаркарски турнир „3 Х 3“

Јавното претпријатие „Билјанини Извори“, под покровителство на општина Охрид, по втор пат го организира турнирот во баскет „3 х 3“. Пријавувањето за учество на турнирот, кој се организира по повод чествувањето на 7 – ми Ноември -Денот на ослободувањето на Охрид, ќе трае до 10. октомври.Како и минатата година сите заинтересирани за пријавување на

Прочитај повеќе

Категории

Популарни статии

Најнови статии

Архива