Од кујната на Виолета - рецепт за американски крофни

И денес во нашата кујна за вас претставуваме еден совршен рецепт за кој треба малку намирници, а резултатот е слатко уживање за вашите сетила. Нашта Виолета во оваа прилика со нас го споделува рецептот за американски крофни. Еве што се е потребно и како да ги подготвите: 1 јајцепрстофат сол 3 лажици шеќер 1 шолја густ јогурт со 2,8 масленос

Прочитај повеќе

Започна единаесеттото „На зајдисонце“ во Трпејца

Синоќа на свечен начин во присуство на голем број посетители – туристи и мештани во Трпејца беше отворено единаесеттото по ред издание на културно – забавното лето „На зајдисонце“ 2022. Манифестацијата во името на покровителот Општина Охрид ја отвори Перчо Божиноски, советник во советот на општина Охрид и претседател на Комисијата за одбележување

Прочитај повеќе

Нови пет наслови кои се хит ова лето, достапни за позајмување во охридската Библиотека

Неделната понуда на нови книги во НУ Библиотека „Григор Прличев“ од Охрид овој пат е спој од издавачките програми на „Книгохоличари“ и „Сакам книги“ На одделот за зајмување може да ги побарате следните наслови: „Десет мали воздишки“ од А.К. Такер, „Господин неподнослив“ од Вај Киленд и Пенелопи Вард, „Малата пациентка“ од Шерон Болтон, „Ме сака,

Прочитај повеќе

Категории

Популарни статии

Најнови статии

Архива