Од празничната кујна на Виолета - кадаиф

Дел од денешната празнична трпеза на нашата неуморна Виолета е и неодоливиот кадаиф. Виолета со нас го споделува рецептот и постапката за подготвување кадаиф. 500 грама кадаиф300 грама оревимаргаринКадаифот се дели на два дела. Едниот дел убаво се натапкува во правоаголен плех 20x30. Врз него се става половина стопен маргарин и се пече 10ин

Прочитај повеќе

Доналд Трамп во февруари ќе ја лансира својата социјална мрежа Truth Social

Откако Facebook и Twitter му забранија да ги користи нивните социјални мрежи, Доналд Трамп го изгуби омилениот канал на комуникација затоа што таму секојдневно ги споделуваше своите мислења со милиони обожаватели на Twitter. Но, наместо на тие мрежи, Трамп одлучи да стартува сопствена социјална мрежа.Пред неколку месеци официјално беше објавен пл

Прочитај повеќе

Младите здрави дрвја од "Македонски Просветители" се пресадуваат во градскиот парк

Поради градежните зафати поврзани со реконструкцијата на ул.„Македонски Просветители“, здравите млади дрвја од постоечкиот дрворед со јавори се пресадуваат во градскиот парк.Акцијата ја спроведуваат екипи на ЈП „Охридски Комуналец” кои јаворите ги засадуваат на локации каде претходно се отстранети стари и уништени дрвја.Активностите се одвив

Прочитај повеќе

Категории

Популарни статии

Најнови статии

Архива