Богата музичка програма на овогодинешното издание на фестивалот "Ohrid calling"

Од 29-ти јули до 1-ви август на локацијата во поранешната касарна ќе се одржи шестото издание на фестивалот „Ohrid calling“. На фестивалот е најавена богата музичка програма со настап на неколку врвни светски ѕвезди од електронската музика или вкупно 22 артисти. Во пресрет на фестивалот, денес се одржа прес конференција на која говореа градоначални

Прочитај повеќе

Отворен почесен Конзулат на Република Србија во Охрид

Со пригоден настан свечено беше отворен Почесениот Конзулат на Република Србија во Охрид.На отворањето на Конзулатот свое обраќање имаше градоначалникот Кирил Пецаков.-Чувствувам посебно задоволство и чест што како градоначалник на Охрид сум присутен на овој свечен настан, а како охриѓанец сум особено горд, што нашиот град добива конзуларно пре

Прочитај повеќе

Охрид се приклучи на хуманитарно-еколошката акција "Секое капаче е вредно"

Платформата „Активирај Се Навреме“ со поддршка на Општина Охрид започна со реализација на хуманитарно-еколошкиот проект „Секое капаче е вредно“, преку кој се поставени две специјални конструкции за собирање пластични капачиња во Охрид.Конструкциите се поставени на плоштадот кај музичкото училиште и на градскиот плоштад во Охрид, на почетокот на ч

Прочитај повеќе

Категории

Популарни статии

Најнови статии

Архива