Одржан настанот "Вкусете го Охрид локално"

Деновиве во Охрид на плоштадот кај Долна Порта се одржа манифестацијата „Вкусете го Охрид локално“ што наликуваше на голема гостинска софра каде посетителите вкусуваа охридски специјалитети приготвени на традиционален начин.На случувањето присутните се запознаа со локалните производители на традиционална храна и имаа можност да вкусат дома

Прочитај повеќе

Илинден - празник на сите Македонци (фото)

Св. Илија (Громовникот) е еден од култните свеци кај православните македонци, бидејки православната црква го има поистоветено со Перун Громовникот, од словенската митологија, кога вршела покрстување на Словените. Култот кон Перун бил широко развиен кај македонските Словени, па така тие го замениле своето омилено божество со христијанскиот светец.

Прочитај повеќе

Во Трпејца заврши манифестацијата „На зајдисонце“

Со авторската вечер посветена на композиторот и хармоникаш д-р Гоце Џуклески, синоќа во Трпејца беше заокружено единаесеттото издание на културно – забавното лето „На зајдисонце“. Гости на Џуклески беа неговите пријатели и соработници – естрадниот уметник Мирко Вретоски и Градскиот мешан хор „Вокс Лихнидос“. Инаку, во вторникот и средата, најмла

Прочитај повеќе

Категории

Популарни статии

Најнови статии

Архива